Joi, 27 Iunie, 2019
   
TEXT_SIZE

PENTRU SESIZAREA NEREGULILOR APĂRUTE ÎN ORGANIZAREA ȘI DESFĂȘURAREA EXAMENELOR NAȚIONALE SUNT PUSE LA DISPOZIȚIE URMĂTOARELE NUMERE DE TELEFON
TELEFON VERDE NAȚIONAL
0800 801 100
TELEFON VERDE AL I.S.J. IAȘI
0800 816 232

http://www.educatiepentruviitor.ro

site dedicat semnalării eventualelor fapte de corupție

O reconfirmare a excelenţei

Deşi în plină vacanţă de vară, elevii de la Colegiul Colegiul Naţional Emil Racoviţă au continuat să demonstreze valoarea şi prestigiul bine meritat.

În perioada 31 iulie – 4 august 2011, la Târgu Mureş, s-a desfăşurat Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori, la care au participat  131 de  elevi, cu vârste cuprinse între 13 şi 16 ani. Din judeţul Iaşi au participat 8 elevi, dintre care 4 elevi de la Colegiul Naţional Emil Racoviţă au obţinut rezultate de excepţie: Ruxandra Tesloianu din clasa a VIII-a, cu premiul I, Camelia Diaconu, din clasa a VIII-a,  cu premiul al III-lea, Miruna Verdeş, din clasa a VIII-a, cu menţiune, având ca profesori-coordonatori pe Seryl Talpalaru la fizică, Paula Gavrilescu la chimie şi pe Lorela Caradan la biologie; eleva Georgiana Dima de la clasa a VII-a a obţinut  menţiune, având ca profesori-coordonatori pe Cristinel Miron la fizică, Paula Gavrilescu la chimie şi pe Lorela Caradan la biologie. Lotul naţional lărgit este format din primii 15 elevi clasaţi, din care se va selecta echipa României, formată din 6 elevi, în vederea participării  la Olimpiada Internaţională de Stiinţe pentru Juniori, care se va desfăşura în Africa de Sud, la începutul lunii decembrie. S-au calificat în lotul naţional al României  3 elevi de la Colegiul Naţional Emil Racoviţă din Iaşi: Ruxanda Tesloianu, Camelia Diaconu şi Miruna Verdeş.

La Olimpiada "Ştiinţele Pământului" care s-a desfăşurat la Bistriţa-Năsăud în perioada 24-28 iulie 2011 a participat  Istrate Ana Maria, din clasa XI-a A. Sub îndrumarea profesorilor Valerian Dragu la geografie, Cristinel Miron la fizică, Paula Gavrilescu la chimie şi Lorela Caradan la biologie, Ana a obţinut menţiune şi s-a calificat în lotul care va reprezenta România la faza internaţională, care va avea loc la Modena - Italia.

Le dorim succes mai departe!


Tesloianu Ruxandra
Premiul I
Calificată în lotul naţional
Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori
Profesor îndrumători:
S. Talpalaru, P. Gavrilescu, L. Caradan


Diaconu Camelia
Premiul III
Calificată în lotul naţional
Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori
Profesor îndrumători:
S. Talpalaru, P. Gavrilescu, L. Caradan

Verdeş Miruna
Menţiune
Calificată în lotul naţional
Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori
Profesor îndrumători:
S. Talpalaru, P. Gavrilescu, L. Caradan

Istrate Ana-Maria
Menţiune
Calificată in lotul naţional
Olimpiada Naţională Ştiinţele Pământului
Profesori îndrumători:
P. Gavrilescu, C. Miron, L. Caradan, V. Dragu

Dima Georgiana
Menţiune

Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori
Profesori îndrumători:
P. Gavrilescu, C. Miron, L. Caradan

Imagini de la festivitatea de premiere a Olimpiadei Naţionale de Ştiinţe pentru Juniori 2011

Citatul săptămânii

3-9 iunie 2019
„Pe măsură ce crești, să nu uiți lucrurile frumoase și Citește mai departe ...

Noutati

  • 1

Căutare

Colegiul Naţional “Emil Racoviţă”
Aleea Nicolina nr. 4, 700221, Iaşi - ROMÂNIA
+(40) 232 234 272; +(40) 232 278 214
www.racovita.ro; office@racovita.ro

Login Form